Oprócz dezynfekowania rąk nie powinno się zapominać o dezynfekowaniu powierzchni, szczególnie tych narażonych na częste dotykanie i przenoszenie drobnoustrojów.
W celu uniknięcia zakażeń należy dokładnie oczyszczać klamki, uchwyty, krany, włączniki światła spłuczki, stoły oraz inne najczęściej używane elementy pomieszczeń.
Środki do dezynfekcji zaliczają się do podstawowego wyposażenia w szpitalach i innych placówkach medycznych, salonach kosmetycznych, siłowniach, laboratoriach i w pozostałych miejscach, w których konieczne jest zachowanie sterylności i zadbanie o bezpieczeństwo swoje i pacjentów (czy też klientów). Przed użyciem preparatów dezynfekujących powinno się oczyścić powierzchnię jakimś środkiem czyszczącym, który usunie warstwę brudu.
Zadaniem preparatów do dezynfekcji jest zabicie bakterii, wirusów i drożdżaków, ale również usunięcie z powierzchni śladów po krwi. Środki do dezynfekcji produkowane są tak, aby mogły być wykorzystywane na różnych rodzajach powierzchni (od plastiku przez skórę aż po metal).
Incidin to produkt, który służy do dezynfekcji sprzętu medycznego. Z jego pomocą w szybki i łatwy sposób można pozbyć się bakterii, wirusów (w tym Rota i Adeno) i grzybów. Preparat ten nie zawiera aldehydów, dzięki czemu dezynfekcja jest znacznie bardziej bezpieczna. Zaleca się czyścić nim m.in. łóżka zabiegowe, klamki, szyby. Incidin usuwa niechciane drobnoustroje nawet ze szczelin. Jego zapach jest przyjemny i nie drażni użytkowników. Duża pojemność opakowania jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem.
Incidin można stosować na różne sposoby: albo spryskiwać powierzchnię z odległości około 30 cm, albo nalać odpowiednią ilość na ścierkę i wytrzeć nią miejsce wymagające dezynfekcji.
Velox Spray służy do mycia i dezynfekowania powierzchni i nie zostawia po sobie smug. Klasyfikuje się go jako produkt medyczny i biobójczy. Wykazuje działanie bakteriobójcze, drożdżakobójcze i wirusobójcze – zabija wirusy osłonkowe, Rota, Noro i prątki gruźlicy. Velox Spray sprawdzi się w placówkach medycznych do czyszczenia aparatury medycznej i operacyjnej, końcówek stomatologicznych i foteli zabiegowych. Można też go stosować w miejscach pozamedycznych, np. w salonach kosmetycznych i fryzjerskich, placówkach gastronomicznych.
Spryskiwanie powierzchni powinno odbywać się z odległości około 30 cm. Po tym działaniu należy odczekać co najmniej 30 sekund, aby preparat spełnił swoje zadanie. W przypadku dezynfekowania powierzchni, które mają kontakt z żywnością, trzeba pamiętać o tym, aby oczyścić to miejsce wodą.
Przed użyciem każdego z tych środków należy zapoznać się z informacjami znajdującymi się na opakowaniu. Podczas dezynfekowania powierzchni warto też pamiętać o zadbaniu o swoje bezpieczeństwo i zasłonić drogi oddechowe oraz ręce, zakładając maseczki ochronne i rękawiczki jednorazowego użytku.