Sprzęt medyczny jednorazowego użytku to jeden z elementów podstawowego wyposażenia placówek medycznych. W celu zadbania o bezpieczeństwo i higienę swoją oraz pacjentów, lekarze i pielęgniarze po każdym zabiegu wyrzucają do kosza zużyte strzykawki, igły, rękawice czy kompresy i sięgają po nowe.
Strzykawki znane są każdemu od najmłodszych lat, m.in. za sprawą zastrzyków. To właśnie przy użyciu strzykawek wprowadza się do organizmu pacjenta leki w płynnej formie. Służą też do pobierania próbek do badań (np. krwi). Strzykawki zapewniają sterylność, wykonane są z nieszkodliwego materiału. Na cylindrze znajduje się skala, która umożliwia dokładne odmierzenie płynu. Strzykawka nie przecieka, a wprowadzanie lub pobieranie płynu odbywa się powoli i bezpiecznie.
Igły jednorazowe
Igła jest nieodłącznym elementem strzykawki. To ona służy do nakłucia i bezpośrednio wprowadza lub pobiera płyn. Końcówki igieł są bardzo ostre, aby samo nakłucie było jak najmniej bolesne. Wyróżnia się różne rozmiary igieł, każdemu rozmiarowi odpowiada konkretny kolor. Zaprojektowane są tak, aby pasowały do wszystkich strzykawek. Igły dzieli się też ze względu na ich zastosowanie: wstrzyknięcia dożylne, domięśniowe, podskórne i lędźwiowe.
Rękawice nitrylowe bezpudrowe
Jednorazowe rękawiczki ochraniają dłonie przed niepożądanymi drobnoustrojami i substancjami chemicznymi. Zapewniają też sterylne wykonywanie zabiegów medycznych. Rękawice nitrylowe są cienkie, ale bardzo trwałe, niełatwo je zniszczyć. Są odporne na ścieranie i działanie kwasów.
Rękawice nitrylowe bezpudrowe są bezpieczne dla skóry dłoni, nie wywołują podrażnień. Dostępne są w różnych rozmiarach (S, M i L) i dwóch kolorach – niebieskim i różowym. Pakowane są po 100 sztuk, a samo wyjmowanie ich jest bardzo szybkie i wygodne.
Kompresy gazowe
Kompresy gazowe służą do opatrywania ran i poparzeń. Wykonywane są najczęściej z bawełny i dostępne są w różnych rozmiarach. Ich dużą zaletą jest to, że nie doklejają się do skóry i przepuszczają powietrze. Wyróżnia się dwa rodzaje kompresów gazowych – jałowe i niejałowe.
Kompresy gazowe jałowe
Kompres gazowy jałowy to opatrunek poddany procesowi sterylizacji, który pozbawia materiał drobnoustrojów i innych niechcianych bakterii i wirusów. Kompresy gazowe jałowe stosuje się bezpośrednio na rany i oparzenia. Dobrze wchłaniają wilgoć i pozwalają skórze oddychać.
Kompresy gazowe niejałowe
Kompres gazowy niejałowy nie jest sterylizowany, więc zanim przyłoży się go do uszkodzonego miejsca, należy je zdezynfekować. Poza tym kompresy gazowe niejałowe są tak samo chłonne i przepuszczające powietrze jak te jałowe.
Przy sprzęcie jednorazowego użytku najważniejsze jest to, aby jeden produkt przypadał na jednego pacjenta. Dodatkowo niektóre z artykułów, np. rękawiczki i kompresy, warto mieć w domowej apteczce, bo nigdy nie wiadomo, kiedy mogą być potrzebne.