Mimo że rękawice lateksowe są bardzo popularne i często używane, to jednak rękawice nitrylowe wypadają lepiej w ogólnej ocenie. Po pierwsze rękawice nitrylowe są bezpieczniejsze i trudno mieć na nie uczulenie. Po drugie zapewniają większą ochronę przed rozpuszczalnikami i innymi substancjami chemicznymi. Są też odporniejsze na przekłucia i zniszczenia. Rękawice lateksowe mają też swoje zalety, do najważniejszych należy to, że są biodegradowalne i łatwo je rozciągnąć.
Bardzo ważne, aby dobrać odpowiedni rozmiar rękawicy do swojej dłoni, aby uniknąć rozdarcia lub zsunięcia się rękawiczki oraz dyskomfortu pracy.
Rękawiczki winylowe bezpudrowe zakłada się wygodnie. Co ważne – są przyjazne dla skóry i bezpieczne, nie powodują żadnych reakcji alergicznych. Dodatkowo nie powodują uczucia spoconych rąk i nie doklejają się do skóry. Dzięki temu dbają też o brak odparzeń. Rękawice winylowe wykonuje się z plastyfikowanego polichlorku winylu (ogólnie znanego pod nazwą PCV). Zapewniają wysoką ochronę przed kwasowymi substancjami i olejami, ale też przed innymi substancjami chemicznymi oraz przed bakteriami i wirusami. Jeżeli zamierza się pracować z rozpuszczalnikami, wtedy warto wybrać inny rodzaj rękawic, ponieważ te winylowe ulegną rozpuszczeniu.
Rękawice jednorazowe winylowe wykorzystuje się nie tylko w medycynie, ale również w gastronomii (dopuszczono je do kontaktu z żywnością), kosmetologii i w laboratoriach. Sprawdzą się również w pracach domowych, w których ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo dłoni. Spełniają wymagania normy EN 455 i charakteryzują się korzystną ceną. Zapewnią bezpieczne użytkowanie alergikom.