Plastry bez gazy są produktem medycznym, który powinien znaleźć się w zaopatrzeniu każdej apteczki w domu, samochodzie oraz miejscu pracy. Są niezwykle przydatne w różnego rodzaju sytuacjach związanych z uszkodzeniami ciała.
Plastry bez gazy, czyli plastry bez opatrunku są często spotykanym produktem medycznym. Tego typu plastry nazywane są także przylepcami. Wykonywane są z różnych materiałów przez co mają różne właściwości i są w stanie pełnić wiele funkcji. Plastry bez gazy mogą być:
Podstawowym zastosowaniem plastrów bez gazy jest mocowanie na ciele poszkodowanej osoby innych materiałów opatrunkowych, takich jak kompresy bądź gaziki. Głównym zadaniem plastrów bez gazy jest wzmocnienie i stabilizacja zakładanego opatrunku. W celu zabezpieczenia opatrunku przed niepożądanym działaniem czynników zewnętrznych doskonale sprawdza się wodoszczelny plaster bez gazy. Przylepce medyczne wykorzystywane są także w mocowaniu rurek i drenów w ciele pacjenta. Wśród innych zastosowań plastrów bez gazy można wymienić również sporządzanie etykiet dzięki łatwości pisania po powierzchni przylepca. Wodoszczelne plastry bez gazy mogą być także przydatne w ochronie przed otarciami powstającymi na skutek noszenia nowych bądź niewygodnych butów.
Dostępne są różne typy plastrów bez gazy.
Plaster ten stabilizuje i zabezpiecza mocowanie kaniul dożylnych. Centralnie umieszczony wkład chłonny pozwala zapobiegać przywieraniu włókniny do miejsca wkłucia.
Elastyczny i dopasowujący się do kształtu ciała plaster bez gazy stosowany do podtrzymywania opatrunków. Umożliwia skórze swobodne oddychanie i nie powoduje reakcji alergicznych.
Hipoalergiczny plaster bez gazy służący do podtrzymywania opatrunków. Pozwala skórze swobodnie oddychać i z łatwością dopasowuje się do kształtu ciała. Jest wykonany z elastycznego materiału umożliwiającego dzielenie bez użycia nożyczek.
Wszystkie typy plastrów występują w różnych rozmiarach.