Wziernik ginekologiczny, zwany także wziernikiem dopochwowym, to jedno z podstawowych narzędzi wykorzystywanych w gabinetach ginekologicznych. Urządzenie składa się z ramion określanych mianem łyżek, które są połączone zawleczką. Łyżki te są zaokrąglone, by nie uszkodzić narządów pacjentki w trakcie badania ginekologicznego wykonywanego z użyciem wziernika dopochwowego.
Współczesne wzierniki ginekologiczne wykonane są z przezroczystego plastiku. Są to urządzenia jednorazowe zapewniające bezpieczeństwo w trakcie badania ginekologicznego. Zmniejszają ryzyko zakażenia i nie wymagają przeprowadzania sterylizacji, gdyż są wyrzucane bezpośrednio po zakończeniu badania. W celu zapewnienia najwyższego stopnia higieny wzierniki dopochwowe są pakowane osobno w indywidualne opakowania.
Wziernik dopochwowy stosowany jest w trakcie wykonywania badania ginekologicznego. Badanie wziernikiem polega na rozchyleniu palcami warg sromowych pacjentki, a następnie na wprowadzeniu wziernika przez ujście pochwy, opierając go na jej tylnej ściance. Po wprowadzeniu wziernika dopochwowego na właściwą głębokość, ginekolog otwiera urządzenie, co umożliwia wgląd w szyjkę macicy i ściany pochwy. Zakańczając badanie, lekarz zamyka łyżeczki urządzenia i ostrożnie usuwa wziernik z pochwy pacjentki.
Badanie wziernikiem umożliwia sprawdzenie kobiecych organów rozrodczych pod kątem występowania nadżerek, torbieli, guzków, owrzodzeń oraz pęknięć. Pozwala również na pobranie przy pomocy szczoteczki cytologicznej wymazu koniecznego do wykonania badania profilaktycznego pod kątem nowotworu szyjki macicy.
Wzierniki dopochwowe występują w różnych rozmiarach (XS, S, M, L) różniących się szerokością łyżki. W celu łatwiejszego rozróżnienia wielkości wzierników ginekologicznych producenci oznaczają je różnymi kolorami.
Rozmiar wziernika stosowanego w trakcie badania zależy od:
Kobiety, które rodziły drogami naturalnymi, mogą wymagać zastosowania większego rozmiaru wziernika w trakcie badania wziernikowego od kobiet, które nie rodziły. Ginekolog dobiera właściwą wielkość wziernika do indywidualnych potrzeb każdej pacjentki, dbając o ich komfort i kierując się zasadami przeprowadzenia badania w sposób jak najbardziej efektywny.